InfoCons Protecția Consumatorilor : Impactul alimentelor ultraprocesate asupra copiilor – Dr. Laura Humă explică riscurile
Care este impactul asupra sănătății copiilor, dacă acest tip de alimente ultraprocesate se regăsesc în alimentația celor mici încă de la vârste fragede ?
Dr. Laură Humă – „Există un risc foarte mare atunci când consumăm alimente ultraprocesate, mai ales în rândul copiilor. Există un impact negativ, fiind bogate in zaharuri, în grăsimi, în aditivi, , sărace în nutrienți esențiali, duc la creșterea riscului de obezitate , de diabet, de tulburări cognitive, pot afecta performanța școlară a copiilor. Dar cel mai important lucru, eu consider că este faptul că le oferim un obicei greșit încă de la o vârstă fragedă.
Citește și : InfoCons Protecția Consumatorilor de Proprietate Intelectuală te informează despre Durata de Protecție a Drepturilor de Autor
Avem nevoie în primul rând noi de o motivație pentru a ne schimba stilul de viață. Copiii nu știu ce este bine și ce este rău și iau ca și exemplu părinții în tot ceea ce fac. Și pentru că motivația poate dispărea la un moment dat, intervine disciplina, care învățată de la o vârstă fragedă, aduce un beneficiu în viață din orice punct de vedere am privi, inclusiv din punct de vedere nutritiv, educativ. De asemenea, acum sunt foarte multe studii care ne arată înfluența negativă a alimentelor ultraprocesate asupra stării psihice, crește anxietatea, depresia. Lucruri care se completează cu stilul nostru de viață haotic. Daca aducem și un stil de viață nesănătos, potențăm riscul de boli cronice.
Copiii ar trebui să învețe cât să consume, când să consume din aceste alimente ultraprocesate. Deoarece viața îi va aduce într-un mediu în care vor fi tentați să guste și ei singuri trebuie să își cunoască limitele. Este ca și la consumul de nicotină sau alcool. Dacă le este interzis, de aceea doresc mai tare și vor ajunge să facă un exces. ”
Citește și : Hunedoara : Plecați în concediu în județul Hunedoara ? – InfoCons Protecția Consumatorilor vă ajută să rămâneți în siguranță !
Citiți AICI întregul interviu acordat de către Doamna Dr. Laura Humă pentru InfoCons Protecția Consumatorilor
InfoCons – Organizație Europeană pentru Protecția Consumatorului și Promovarea Programelor și Strategiilor membră cu drepturi depline în Organizația Mondială Consumers International , membra fondatoare a Federației Asociațiilor de Consumatori , având Secretariatul General în București, Bd. Mărășești , nr. 127-129 , sector 4, tel: 021/319.32.66 , mail : secretariat@infocons.ro , Protecția Consumatorului , Protecția Consumatorilor , Proprietate Intelectuală , Consumers Protection , Consumer Protection , Fii Un Exemplu , Dezvoltare Durabilă , Smart Deal , Green Deal , Alertă , Alerte , Telefonul Consumatorului , Telefonul Consumatorilor , Protecția Mediului , Alege Bine , Citește Eticheta , Ia Atitudine , Sănătate , Incredere , Trust , Sorin Mierlea , Cybersecurity , Securitate Cibernetică , Alimente ultraprocesate , Zahăr , Sare , Grăsimi , Interviu , Dr. Laura Humă , Obiceiuri alimentare


















