InfoCons protectia consumatorilor te informeaza : Sanctiuni aplicate de Consiliului Național al Audiovizualului în valoare de 110.000 lei

Sancțiuni :
• amenzi de 100.000 și 10.000 de lei – Realitatea Plus
• somație publică – Realitatea Plus
• decizii privind ordine de eliminare a unor materiale audiovizuale
• decizii de intrare în legalitate – Live vitamins, Totogaming

Întrunit în ședința publică din data de 04.03.2025, Consiliul Național al Audiovizualului a analizat rapoartele întocmite de Direcția Monitorizare ca urmare a autosesizării și a sesizărilor primite și a decis să aplice următoarele sancțiuni :
 amendă de 100.000 de lei postului Realitatea Plus pentru încălcarea prevederilor art. 3 alin. (2) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, ale art. 64 alin. (1) lit. b) și ale art. 64 alin. (2) din Codul de reglementare a conținutului audiovizual, la difuzarea emisiunii „Culisele statului paralel” (10.02.2025). În cadrul acestei ediții a fost prezentat un material audiovizual cu o durată de 1 minut, preluat de pe platforma TikTok și în care apare un bărbat plimbându-se printre raioanele unui supermarket, cu o boxă în cărucior. Pe parcursul clipului, bărbatul dansează și îndeamnă celelalte persoane prezente în supermarket să i se alăture, în timp ce rulează pe fundal melodia „Românie, mândru plai !”, interpretată de Paula Hriscu. Comentariile moderatoarei în introducerea materialului audiovizual : „Dar vreau să vă arăt acuma un alt român, cu boxa în magazin. Ce credeți, ce melodie credeți că a pus în magazin ? Hai să vedem” și, respectiv, după difuzarea acestuia : „Ce frumos, ce inventivi sunt românii, cât de originali sunt și cât de frumos trăiesc românii care se întâlnesc cu ei aceste momente !” În realitate, clipul nu era filmat într-un supermarket din România, iar melodia originală era „Highway to Hell” – AC/DC, astfel încât, prin modificarea acestuia și prin modul de prezentare, radiodifuzorul induce ideea falsă că ar fi vorba despre un demers politic din acea perioadă ;
 amendă de 10.000 de lei postului Realitatea Plus pentru ediția din 03.02.2025 a emisiunii „Culisele statului paralel”, difuzată fără a se avea în vedere dispozițiile art. 33 alin. (3) și ale art. 40 alin. (1), (2), (4) din Codul audiovizualului. Consiliul a avut în vedere referirile la viața privată a Melaniei Medeleanu, precum și acuzațiile neprobate referitoare la modul de utilizare a fondurilor Asociației Magic ;
 somație publică postului Realitatea Plus pentru emisiunea „Culisele statului paralel” din 22.01.2025, în care sunt încălcate prevederile art. 40 alin. (2) din Codul audiovizualului, potrivit cărora „În cazul în care acuzaţiile prevăzute la alin. (1) sunt aduse de furnizorul de servicii media audiovizuale, acesta trebuie să respecte principiul audiatur et altera pars ; respectarea acestui principiu presupune condiţii nediscriminatorii de exprimare până la finalul aceluiaşi program în cadrul căruia s-au făcut acuzaţiile. În situaţia în care persoana vizată refuză să prezinte un punct de vedere, trebuie precizat acest fapt.”

De asemenea, Consiliul a hotărât să emită decizii de intrare în legalitate pentru spoturile publicitare de televiziune aferente campaniilor de promovare pentru :
 Live vitamins. Spotul, cu o durată de 30 de secunde, nu respectă prevederile art. 93 alin. (1) din Codul audiovizual, potrivit cărora „Comunicările comerciale audiovizuale trebuie să respecte, indiferent de formă şi de durată, principiile de protecţie a minorului, de informare corectă a publicului, de respectare a demnităţii umane, de asigurare a unei concurenţe loiale şi să nu utilizeze practici comerciale incorecte, înşelătoare sau agresive, aşa cum ele sunt definite de Legea nr. 363/2007 privind combaterea practicilor incorecte ale comercianţilor în relaţia cu consumatorii şi armonizarea reglementărilor cu legislaţia europeană privind protecţia consumatorilor, cu modificările şi completările ulterioare” (monitorizare : perioada 13 – 26.01.2025) ;
 Totogaming. La difuzarea spotului cu durata 15 secunde nu s-a ținut cont de prevederile art. 89 alin. (3) din Codul audiovizualului („Cu excepţia spoturilor publicitare referitoare la pariuri care pot fi difuzate şi în timpul transmisiunilor sportive în direct, programele audiovizuale care conţin jocuri de noroc, precum şi spoturile publicitare care promovează astfel de jocuri se supun condiţiilor de protecţie a minorilor prevăzute în cap. II « Clasificarea programelor în vederea protecţiei minorilor » din titlul II « Protecţia minorilor ») – perioada monitorizată 27.01-02.02.2025.

În aceeași ședință, Consiliul a hotărât să emită decizii privind ordinul de eliminare a conținutului ilegal pentru :
– un material audiovizual identificat pe aplicația și rețeaua de socializare pentru crearea de videoclipuri TikTok (profilul diaconubogdanalexandru) care nu respectă dispozițiile art. 3 alin. (2) și art. 40 alin. (1) lit. a) din Legea audiovizualului. Pe ecran este afișat, printre altele, mesajul TRANSAVIA – Abatorul de Copii ;
– două materialele audiovizuale publicate pe platforma Facebook care încalcă prevederile art. 3 alin. (2) din Legea audiovizualului. Primul material, cu titlurile : „Venituri suplimentare de 30.000 lei prin telefon !” ; „Peste 100.000 de români au investit și recomandă acest proiect”, este publicat pe platforma Facebook în data de 12.02.2025, pe pagina denumită „AcousticAmbitions”. Videoclipul constă în redarea unei știri referitoare o nouă platformă de investiții care ar genera venituri suplimentare, iar grafica este asemănătoare cu cea a postului de televiziune Digi 24. În cadrul celui de al doilea material, informația despre așa-zisa platformă de investiții este asociată cu imaginea unui jurnalist al postului Digi 24.

Serviciul Comunicare și Relații Publice


Prevederi ale legislației audiovizuale la care facem referire :

Legea audiovizualului Nr. 504 din 11 iulie 2002

Art. 3 – (2) Toţi furnizorii de servicii media audiovizuale au obligaţia să asigure informarea obiectivă a publicului prin prezentarea corectă a faptelor şi evenimentelor şi să favorizeze libera formare a opiniilor.

Art. 40 – (1) Serviciile media audiovizuale prestate de furnizorii aflaţi în jurisdicţia României nu trebuie să conţină : a) incitări la violenţă sau la ură împotriva unui grup de persoane ori a unui membru al unui grup, bazate pe considerente precum sex, rasă, culoare, origine etnică sau socială, caracteristici genetice, limbă, religie sau convingeri, opinii politice sau de altă natură, apartenenţa la o minoritate naţională, avere, naştere, dizabilităţi, vârstă, orientare sexuală sau boală cronică contagioasă ori necontagioasă.

Decizia nr. 220 din 24 februarie 2011 privind Codul de reglementare a conţinutului audiovizual

Art. 33 – (3) Este interzisă difuzarea de ştiri, dezbateri, anchete sau de reportaje audiovizuale care constituie imixtiuni în viaţa privată şi de familie a persoanei, fără acordul acesteia.

Art. 40 – (2) În cazul în care acuzaţiile prevăzute la alin. (1) sunt aduse de furnizorul de servicii media audiovizuale, acesta trebuie să respecte principiul audiatur et altera pars ; respectarea acestui principiu presupune condiţii nediscriminatorii de exprimare până la finalul aceluiaşi program în cadrul căruia s-au făcut acuzaţiile. În situaţia în care persoana vizată refuză să prezinte un punct de vedere, trebuie precizat acest fapt.(…) (4) Moderatorii programelor au obligaţia să solicite ferm interlocutorilor să probeze afirmaţiile acuzatoare, pentru a permite publicului să evalueze cât de justificate sunt acestea.

Art. 64 – (1) În virtutea dreptului fundamental al publicului la informare, furnizorii de servicii media audiovizuale trebuie să respecte următoarele principii : a) asigurarea unei distincţii clare între fapte şi opinii ; b) informarea cu privire la un subiect, fapt sau eveniment să fie corectă, verificată şi prezentată în mod imparţial şi cu bună-credinţă. (2) În cazul în care informaţiile prezentate se dovedesc a fi eronate în mod semnificativ, furnizorul de servicii media audiovizuale trebuie să aducă rectificările necesare în cel mai scurt timp şi în condiţii similare de difuzare.

 

Sursa : Consiliul Național al Audiovizualului (CNA)

Pe același subiect

Distribuie

InfoCons (www.infocons.ro) – Asociație Națională de Protecția Consumatorilor, unica organizație din România cu drepturi depline în Consumers International, este o asociație de consumatori neguvernamentală, apolitică, reprezentativă, de drept privat, fără scop lucrativ, cu patrimoniu distinct și indivizibil, independentă, întemeiată pe principii democratice, ce apără drepturile consumatorilor – membră fondatoare a Federației Asociațiilor de Consumatori.

Fii informat! Ia atitudine! Cunoaște-ți drepturile și exercită-le apelând 021 9615!* din orice rețea fixă sau mobilă sau *9615** din orice rețea mobilă!

**Număr de telefon apelabil din orice rețea fixă sau mobilă cu tarif normal în rețeaua Telekom
***Număr de telefon apelabil din orice rețea mobilă cu tarif normal

Te-ar putea interesa și