Alerta InfoCons Protectia Consumatorilor: Elfbar – Electronic cigarette
Nume: Refillable starter kit
Categorie: 106
Data: 2025-02-28
Categorie Produs: Produse chimice
Pericol: Produsul nu este echipat cu un sistem de închidere de siguranță pentru copii, ceea ce creează un risc pentru sănătate atunci când se află în mâinile copiilor, deoarece nicotina este extrem de toxică și poate prezenta un risc pentru siguranța utilizatorului, în special dacă produsul intră în contact cu pielea sau este ingerat. Produsul nu respectă cerințele Directivei privind produsele din tutun.
Masuri: Tipul de operator economic căruia îi este destinată măsura/îi sunt destinate măsurile: AlteleCategoria de măsuri: Interzicerea temporară a furnizării, a propunerii de a furniza sau a expunerii unui produsData intrării în vigoare: 11/02/2025Tipul de operator economic care a adoptat măsura notificată/măsurile notificate: DistribuitorCategoria de măsuri: Retragerea produsului de pe piațăData intrării în vigoare: 11/02/2025
Descriere: Set format dintr-o țigară electronică și un recipient reîncărcabil cu lichid care conține nicotină. Produs vândut online, în special prin intermediul gfc-provap.com.
Tara care a notificat: Malta
Tara de Originie: Republica Populară Chineză
Tip Alerta: Consumator
Nivel Alerta: Risc grav