30 ianuarie 2026 – 174 de ani de la nașterea dramaturgului Ion Luca Caragiale – InfoCons Protecția Consumatorilor te informează !
Anual, 30 ianuarie marchează o zi de celebrare a vieții și operei marelui dramaturg Ion Luca Caragiale. Născut la 30 ianuarie 1852, Ion Luca Caragiale este însă trecut în actele oficiale cu data de 1 februarie 1852, motiv pentru care cele două date sunt asociate, de-a lungul timpului, celebrării nașterii sale.
InfoCons Protectia Consumatorilor te informează : Comisia consolidează reziliența și capacitățile UE în materie de securitate cibernetică – InfoCons protectia consumatorilor in domeniul securitatii cibernetice
Astăzi celebrăm 174 de ani de la nașterea lui I.L. Caragiale, una dintre figurile fundamentale ale culturii române. Dramaturg, prozator și gazetar, Caragiale a fost un observator fin și necruțător al societății, surprinzând cu ironie și luciditate defectele, abuzurile și absurditățile vieții publice.
Caragiale este considerat unul dintre primii dramaturgi români care a satirizat nu doar viața politică și administrativă, ci și elemente ce pot fi asociate astăzi cu protecția consumatorilor: relația dintre cetățean și instituții, înșelătoria, promisiunile false, impostura, lipsa responsabilității și abuzul de putere. Prin personajele sale, el a evidențiat conflictele de tip „pro și contra”, demascând practicile incorecte și ipocrizia socială, cu o actualitate surprinzătoare pentru societatea contemporană.
InfoCons Protectia Consumatorilor te informează : Noutăți privind drepturile pasagerilor aerieni din Uniunea Europeană – InfoCons Protecția Consumatorilor te informează
Opera sa se remarcă prin personaje memorabile, dialoguri savuroase și o critică socială profundă, care rămâne relevantă și astăzi. Spiritul său critic, umorul inteligent și curajul artistic l-au consacrat drept un reper esențial al literaturii române și un model de conștiință civică exprimată prin artă.
Respectarea drepturilor de proprietate intelectuală este și o formă de respect față de scriitori, dramaturgi și creatori de cultură. Împreună putem fi mai europeni și prin respectarea valorilor culturale și a drepturilor de autor.
Împreună putem să spunem: Fii original cu o9atitudine!
Semnătura : Departamentul InfoCons de Comunicare
















