Aplicatia InfoCons ingrediente, aditivi alimentari, calorii Protectia Consumatorilor
Aplicatia InfoCons Ingrediente, sare, zahar, calorii Protectia Consumatorilor

Prospect: Informaţii pentru utilizator Revigrip Hot Lemon Max 1000 mg/200 mg/12,2 mg pulbere pentru soluţie orală

  1. Acasă
  2. Medicamente
  3. Prospect: Informaţii pentru utilizator Revigrip Hot Lemon Max 1000 mg/200 mg/12,2 mg pulbere pentru soluţie orală

Sub formă de pulbere pentru soluție orală, Revgrip Hot Lemon Max 1000mg/200mg/ 12.2 mg tratează simptomele răcelii și gripei (dureri, congestie nazală, febră și frisoane, tuse productivă). Pulberea de substanță activă se amestecă cu 250ml de apă caldă, după care se consumă în decurs de o oră și jumătate.

 

AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 8301/2015/01-02 Anexa 1

 

Prospect: Informaţii pentru utilizator

Revigrip Hot Lemon Max 1000 mg/200 mg/12,2 mg pulbere pentru soluţie orală

Paracetamol/Guaifenesină/Clorhidrat de fenilefrină

 

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament, deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

  • Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
  • Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
  • Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră, farmacistului
  • sau asistentei medicale. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4
  • Dacă după 5 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.

 

Ce găsiţi în acest prospect:

  1. Ce este Revigrip Hot Lemon Max şi pentru ce se utilizează
  2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Revigrip Hot Lemon Max
  3. Cum să luaţi Revigrip Hot Lemon Max
  4. Reacţii adverse posibile
  5. Cum se păstrează Revigrip Hot Lemon Max
  6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

 

  1. Ce este Revigrip Hot Lemon Max şi pentru ce se utilizează

 

Acest medicament conţine:

  • paracetamol care este un calmant al durerii (analgezic) şi vă ajută să vă reduceţi temperature corpului atunci când aveţi febră.
  • guaifenesină care este un expectorant care ajută la eliberarea flegmei.
  • fenilefrină care este un decongestionant care reduce umflarea la nivelul foselor nazale, ajutându-vă să respiraţi mai uşor.

 

Aceste plicuri sunt utilizate pentru ameliorarea simptomelor de răceală şi gripă şi durerii şi congestiei la nivelul sinusurilor, inclusiv dureri de cap, nas înfundat şi dureri în gât, frisoane şi stări febrile (temperatură a corpului crescută). De asemenea, acestea pot elimina mucusul (flegma) persistent şi ajută la ameliorarea tusei productive.

 

  1. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Revigrip Hot Lemon Max

 

Nu luaţi acest medicament dacă:

  • sunteţi alergic la paracetamol, guaifenesină, fenilefrină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6)
  • sunteţi gravidă sau alăptaţi
  • aveţi boli ale ficatului sau ale rinichilor
  • aveţi o boală de inimă gravă sau boli cardiovasculare sau probleme ale sângelui, cum este anemia (număr scăzut de celule roșii din sânge)
  • aveţi tensiune arterială mare (hipertensiune arterială)
  • aveţi o tiroidă hiperactivă
  • aveţi diabet zaharat
  • aveţi feocromocitom (o tumoră rară a țesutului glandei suprarenale)
  • aveţi glaucom cu unghi închis
  • aveţi dificultăţi la urinare, o prostată mărită sau alte afecţiuni ale prostate
  • luaţi medicamente antidepresive numite inhibitori de monoaminoxidază (IMAO), sau le-aţi luat în ultimele 14 zile – acestea sunt medicamente, cum sunt fenelzină, isocarboxazid și tranilcipromină
  • luaţi antidepresive triciclice, cum sunt imipramina sau amitriptilina
  • luaţi beta-blocante (de exemplu, atenolol) sau vasodilatatoare (de exemplu, hidralazină)
  • luaţi alte medicamente care conţin paracetamol
  • luaţi în mod obişnuit alte medicamente decongestionante (de exemplu, efedrină și xilometazolină) sau stimulente (de exemplu, dexamfetamină)

 

Atenționări și precauții

 

Înainte să luaţi acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă:

  • aveţi o tuse foarte rea sau astm bronşic. Adresaţi-vă medicului dumneavoastră dacă tusea dumneavoastră durează mai mult de 5 zile sau recidivează.
  • aveţi tulburări circulatorii, cum este o boală numită fenomen Raynaud, care este rezultatul unei circulații defectuoase la nivelul degetelor de la mâini şi picioare
  • aveţi angină pectorală
  • aveţi o boală autoimună numită miastenia gravis, care face ca muşchii să devină slabi şi să obosiți uşor
  • aveţi o prostată mărită, deoarece acest medicament poate determina o dificultate mai mare la urinare
  • aveţi probleme severe ale stomacului sau intestinului
  • aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide
  • aveţi fenilcetonurie, o boală metabolică ereditară rară.

 

Revigrip Hot Lemon Max împreună cu alte medicamente

Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați, ați luat recent sau s-ar putea să luați orice alte medicamente, în special:

 

  • medicamente pentru tratamentul concentraţiilor crescute de colesterol, care reduc cantitatea de grăsime din sânge, cum este colestiramina
  • medicamente utilizate pentru a controla greaţa sau vărsăturile, cum sunt metoclopramid sau domperidona
  • medicamente numite anticoagulante, care sunt utilizate pentru subțierea sângelui, cum sunt warfarina sau alte cumarinice – puteţi lua ocazional doze de paracetamol, dar trebuie să discutaţi cu medical dumneavoastră dacă aveţi nevoie să-l luaţi în mod regulat.
  • barbiturice (pentru epilepsie sau pentru a vă ajuta să dormiți), cum este fenobarbitalul
  • antidepresive triciclice, cum sunt imipramina, amitriptilina
  • medicamente pentru tratarea problemelor cardiace sau circulatorii, sau pentru scăderea tensiunii arteriale (de exemplu digoxina, guanetidina, rezerpina, metildopa)
  • acid acetilsalicilic sau alte AINS (medicamente nesteroidiene antiinflamatoare)
  • medicamente pentru tratamentul migrenei (de exemplu, ergotamină şi metisergidă)
  • zidovudină, deoarece administrarea în acelaşi timp poate determina probleme ale sângelui (scăderea numărului de globule albe din sânge)
  • fenotiazine folosite ca sedative (de exemplu clorpromazină, periciazină și flufenazină)
  • dacă intenţionaţi să faceţi teste de sânge sau urină, deoarece acest medicament poate influenţa rezultatele
  • dacă urmează să vi se efectueze o anestezie generală, deoarece poate determina modificări ale ritmului bătăilor inimii

 

Revigrip Hot Lemon Max împreună cu alimente și alcool

Nu consumaţi alcool (bere, vin, băuturi spirtoase etc.) în timp ce luaţi acest medicament.

 

Sarcina, alăptarea și fertilitatea

Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

 

Alte informații importante:

 

  • Acest medicament trebuie utilizat numai dacă aveți toate simptomele următoare – durere şi/ sau febră, nas înfundat şi o tuse productivă.
  • Utilizați medicamente care vor trata doar simptomele pe care le aveți.
  • Nu luaţi împreună cu alte medicamente pentru gripă, răceală sau decongestionante.

 

Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor

Acest medicament poate provoca ameţeli. Dacă vă afectează, nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje.

 

Revigrip Hot Lemon Max conține zaharoză, aspartam, sodiu:

Conține zaharoză 2 g per plic. Dacă vi s-a spus de către medicul dumneavoastră că aveți intoleranță la unele categorii de glucide, adresați-vă medicului dumneavoastră înainte de a lua acest medicament.

 

Conţine aspartam (E951), o sursă de fenilalanină, echivalent cu 17 mg per plic. Poate fi dăunător pentru persoanele cu fenilcetonurie.

 

Fiecare plic conține sodiu 117 mg. Acest lucru trebuie luat în considerare de către persoanele care urmează o dietă cu conţinut controlat de sodiu.

 

  1. Cum să luaţi Revigrip Hot Lemon Max

 

Pentru administrare orală. Vărsaţi conţinutul unui plic într-o cană de dimensiuni standard. Umpleţi cana cu aproximativ 250 ml apă caldă, dar nu fierbinte. Agitaţi până la dizolvare, lăsaţi să se răcească până la o temperatură la care poate fi băută. Beţi toată soluția de culoare galbenă în decurs de 30 minute.

 

Adulţi, inclusiv vârstnici:

Un plic la interval de 4 ore, dacă este necesar. Nu luaţi mai mult de 4 plicuri (4 doze) într-un interval de 24 de ore.

 

Nu se administrează copiilor şi adolescenţilor cu vârsta sub 18 ani.

Nu utilizaţi mai mult de 5 zile, cu excepţia cazului în care medicul dumneavoastră vă recomandă altfel.

 

Nu folosiţi mai mult medicament decât este menţionat pe ambalaj. Dacă nu vă simţiţi mai bine, discutați cu medicul dumneavoastră.

 

Dacă luați mai mult Revigrip Hot Lemon Max decât trebuie

Adresaţi-vă imediat unui medic dacă ați luat prea mult din acest medicament, chiar dacă vă simțiți bine. Acest lucru este necesar deoarece o cantitate prea mare de paracetamol poate provoca leziuni grave ale ficatului, întârziate. Mergeţi imediat la cel mai apropiat spital. Luaţi medicamentul şi acest prospect cu dumneavoastră.

 

  1. Reacţii adverse posibile

 

Majoritatea persoanelor nu prezintă reacţii adverse când utilizează acest medicament. Cu toate acestea, dacă prezentaţi oricare dintre următoarele reacţii adverse, sau se întâmplă orice altceva neobișnuit, opriți imediat administrarea medicamentului și adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului:

 

Reacţiile adverse frecvente (afectează mai puțin de 1 din 10 persoane) sunt:

  • dificultăți la adormire (insomnie)
  • diaree, greață (senzație de rău)
  • nervozitate, tremurături, iritabilitate, neliniște sau excitabilitate
  • creșterea tensiunii arteriale cu dureri de cap, amețeli, vărsături (stare de rău) și bătăi neregulate
  • ale inimii (palpitații).

 

Reacțiile adverse rare (care afectează mai puțin de 1 din 1000 de persoane) sunt:

  • reacții alergice care pot fi grave, cum sunt erupții pe piele, descuamare a pielii, mâncărime, zone roşii umflate pe piele, uneori cu dificultăți la respirație sau umflare la nivelul gurii, buzelor, limbii, gâtului sau feţei. Au fost raportate cazuri foarte rare de reacții grave la nivelul pielii.
  • probleme cu respiraţia; acestea sunt mult mai probabile, dacă le-ați mai avut atunci când aţi luat alte analgezice cum sunt acid acetilsalicilic sau ibuprofen.
  • disconfort gastric, greață, vărsături, diaree
  • furnicături, senzaţie de rece la nivelul pielii
  • reacţii alergice, cum sunt erupții pe piele, dificultăți la respirație, dureri de stomac sau disconfort
  • probleme ale ficatului
  • bătăi mai rapide sau mai lente ale inimii
  • tulburări de vedere
  • probleme sau durere la urinare.

 

Foarte rar pot apărea următoarele reacţii adverse (care afectează mai puțin de 1 din 10000 de persoane):

  • puteţi fi mai predispus la sângerări, vânătăi şi infecţii, cu manifestări cum sunt durere în gât și ulceraţii, din cauza modificărilor din sângele dumneavoastră.

 

Cu frecvență necunoscută:

  • reacții de hipersensibilitate cutanată, inclusiv angioedem, necroliză epidermică toxică
  • pancreatită acută
  • reacții anafilactice
  • dispnee
  • urticarie

 

Dacă ați avut anterior o reacție alergică (hipersensibilitate) la administrarea de decongestionante, inhibitori ai poftei de mâncare şi stimulante, puteţi fi expuşi unui risc crescut de a dezvolta o reacţie alergică când luaţi acest medicament.

 

Raportarea reacțiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenției Naționale a Medicamentului și Dispozitivelor Medicale din România http://www.anm.ro/.

Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România

Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1

București 011478- RO

Tel: + 4 0757 117 259

Fax: +4 0213 163 497

e-mail: [email protected]

Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

 

  1. Cum se păstrează Revigrip Hot Lemon Max

 

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.

 

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie şi plic, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

 

A nu se păstra la temperaturi peste 25ºC.

 

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

 

  1. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

 

Ce conţine Revigrip Hot Lemon Max

 

  • Substanţele active sunt paracetamol, guaifenesină şi clorhidrat de fenilefrină. Fiecare plic conţine paracetamol 1000 mg, guaifenesină 200 mg şi clorhidrat de fenilefrină 12,2 mg.
  • Celelalte componente sunt: zaharoză, acid citric anhidru, acid tartric, citrat de sodiu, acesulfam de potasiu, aspartam (E 951), aromă de mentol sub formă de pulbere [care conține mentol natural, maltodextrină din porumb și gumă arabică], aromă de lămâie [care conține concentrat de suc de lămâie, ulei esenţial de lămâie, ulei esenţial de lime, citral natural, citronelol natural, linalool natural, maltodextrină din porumb, amidon din porumb modificat, dioxid de siliciu, gumă arabică, zaharoză, triacetat de gliceril, alfa-tocoferol și butilhidroxianisol (E 320)] și galben de chinolină (E 104).

 

Cum arată Revigrip Hot Lemon Max şi conţinutul ambalajului

 

Fiecare plic conţine 5,2 g pulbere de culoare aproape albă.

 

Acest medicament este disponibil în ambalaje cu 5 sau 10 plicuri.

 

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

 

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul

 

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

Chefaro Ireland DAC

The Sharp Building, Hogan Place, Dublin 2, Irlanda

 

Fabricantul

Omega Pharma International NV

Venecoweg 26, Nazareth, 9810

Belgia

 

Acest medicament este autorizat în Statele Membre ale Spaţiului Economic European sub următoarele denumiri comerciale:

 

România Revigrip Hot Lemon Max 1000 mg/200 mg/12,2 mg pubere pentru soluţie orală
Marea Britanie (Irlanda de Nord) Paracetamol/Guaifenesin/Phenylephrine Hydrochloride Wrafton 1000 mg/200 mg/12,2 mg Powder for Oral Solution

 

Acest prospect a fost revizuit în Iulie 2021.

 

Citește și:

https://infocons.ro/plicuri-impotriva-racelii-sau-plicuri-cu-zahar-si-e-uri/

https://infocons.ro/top-10-infocons-plicurile-de-raceala-cu-cel-mai-mare-continut-de-zahar100g/

Pe același subiect

Distribuie

InfoCons (www.infocons.ro) – Asociație Națională de Protecția Consumatorilor, unica organizație din România cu drepturi depline în Consumers International, este o asociație de consumatori neguvernamentală, apolitică, reprezentativă, de drept privat, fără scop lucrativ, cu patrimoniu distinct și indivizibil, independentă, întemeiată pe principii democratice, ce apără drepturile consumatorilor – membră fondatoare a Federației Asociațiilor de Consumatori.

Fii informat! Ia atitudine! Cunoaște-ți drepturile și exercită-le apelând 021 9615!* din orice rețea fixă sau mobilă sau *9615** din orice rețea mobilă!

**Număr de telefon apelabil din orice rețea fixă sau mobilă cu tarif normal în rețeaua Telekom
***Număr de telefon apelabil din orice rețea mobilă cu tarif normal